Brodziki

to uzupełnienie kabiny prysznicowej lub miejsca prysznicowego. Dla zapewnienia pełnego komfortu kąpieli, jeśli decydujemy się na kabinę, ważne jest,  aby kabina i brodzik stanowiły spójny zestaw, który zapewni szczelność i pełną użyteczność produktu.  Obecne trendy na rynku pokazują, że powoli odchodzimy od typowych kabin prysznicowych i aranżujemy nasze łazienki miejscami prysznicowymi, obudowanymi szklaną szybą lub zupełnie ich pozbawionymi.

 

Jak wybrać najlepszy brodzik do Twojej łazienki?

Wybór brodzika jest w zdeterminowany przez posiadaną przestrzeń do jego montażu. Istotny jest dobór odpowiedniego produktu do kabiny. Najlepiej zastosować brodzik dedykowany do konkretnej serii kabin. Następnie należy odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące głębokości brodzika i materiału z jakiego ma być wykonany.

Najczęstszym wyborem klientów z pewnością pozostają tradycyjne brodziki do kabiny, wykonane z akrylu, stali emaliowanej lub konglomeratu. Nie wymagają skomplikowanego montażu oraz odznaczają się dużą stabilnością konstrukcji. Dzięki odpowiednim stelażom bez problemu je wypoziomujesz i ustawisz we właściwej pozycji. Ich niewątpliwą zaletą jest również duża dostępność rozmiarów i kształtów – klasyczny brodzik prysznicowy z łatwością dopasujesz do standardowych wymiarów każdego rodzaju kabiny – półokrągłej, asymetrycznej, kwadratowej, a nawet przyściennej czy pentagonalnej.

 

 

 

 

Brodzik akrylowy. Takie produkty są lekkie i ciepłe, a w przypadku podłoża styropianowego dodatkowo wyciszone, ich utrzymanie w czystości nie sprawia problemów. Właściwości akrylu pozwalają także na zachowanie połysku i trwałego koloru.

Brodzik z konglomeratu czyli materiału o wyjątkowych właściwościach z lanego marmuru.  Brodzik z konglomeratu gromadzi ciepło, a tym samym kąpiel staje się jeszcze przyjemniejsza. wyróżnia się odpornością na zabrudzenia oraz łatwością w utrzymaniu porządku. Jest to możliwe, dzięki idealnie równej powierzchni, co uniemożliwia rozwijanie się bakterii i grzybów. Brodzik konglomeratowy występuje w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, dzięki czemu z łatwością można dopasować go do każdej łazienki.

 

 

 

Brodzik emaliowany do własnej zabudowy z płytek, wytrzymały, zimny, łatwy do utrzymania w czystości, tani.

 

 

 

 

 

Brodzik akrylowy półokrągły głęboki z siedziskiem.

 

Ponadto, klasyczne brodziki dostępne są w różnych wariantach głębokości (nawet do 40 cm) z siedziskiem lub bez, dzięki czemu każdy może znaleźć opcję dopasowaną do swoich potrzeb. Takie brodziki występują z gotowymi obudowami dostępnymi w sprzedaży, możemy też wykonać własną aranżację obudowy z płytek.

Jakie są obecne trendy w projektowaniu łazienek?

Dla miłośników nowoczesnych wnętrz, zachowanych w stylu minimalistycznym, doskonałym rozwiązaniem są modne obecnie modele płytkie. Optycznie powiększają one przestrzeń łazienki i nadają jej eleganckiego wyglądu. Ponieważ posiadają płaską i idealnie gładką powierzchnię, są również bardzo łatwe w utrzymaniu czystości.

Płytkie i bardzo płytkie brodziki, które często mają tylko 3 cm do max 5cm wysokości od podłogi, prezentują się bardzo elegancko, są praktyczne, mają małą powierzchnię do czyszczenia, a także odpływ o średnicy ø 90, aby woda szybciej odpływała. Tego typu brodziki sprawdzą się właściwie w każdej łazience, a wybierają je użytkownicy ceniący nowoczesność, wyszukany design, modne rozwiązania.

Sprawdzają się we wszystkich łazienkach, jednak najbardziej pasują do większych przestrzeni.

W przypadku bardzo płaskich brodzików bardzo ważne jest odpowiednie zaplanowanie prac budowlanych ze względu na montaż syfonu. Do płaskich brodzików należy wybierać syfony o jak najmniejszej wysokości (najmniejszy 4 cm wysokości), ale i tak zwykle konieczne jest zagłębienie ich w podłodze. Dlatego zwłaszcza jeśli chce się mieć płaski brodzik, a najlepiej zawsze, gdy planuje się montaż kabiny prysznicowej, dobrze jest podejmować decyzję o wyborze modelu kabiny i odpływu oraz ich lokalizacji w łazience na możliwie wczesnym etapie prac budowlanych lub remontowych, jeszcze przed zrobieniem podłogi, a nawet stropu pod łazienką lub – w przypadku łazienek na parterze – podłogi na gruncie.

Trendy stanowią teraz płytkie brodziki w formie prostokąta (o wymiarach np. 80 x 120 cm, 80 x 130 cm, 70 x 100 cm, 70 x 110 cm)

Popularne stały się także odpływy liniowe, zamiast montażu klasycznego brodzika z syfonem. Wymagają one specjalnego przygotowania podłoża przed ułożeniem płytek na podłodze – położenia hydroizolacji. Zdjęcia poniżej ilustrują rożne propozycje zastosowania odpływów liniowych:

Odpływ liniowy ukryty w płytkach

Ciekawe rozwiązanie z odpływem liniowym w miejscu prysznicowym bez kabiny

 Odpływ liniowy w miejscu prysznicowym bez kabiny

Odwodnienia liniowe wyglądają estetycznie, a przy odrobinie wyobraźni mogą przybrać oryginalną, wręcz niecodzienną postać.

Alternatywą dla standardowych odpływów liniowych, są obecnie odpływy montowane w ścianie kabiny. Jest to rozwiązanie doskonale sprawdzające się w łazienkach, w których zamontowane jest ogrzewanie podłogowe, ponieważ montaż takiego odpływu nie ingeruje w strukturę posadzki. Oto kilka propozycji zdjęciowych:

 

Rynek produktów jest bardzo szeroki, to jak zaprojektujemy naszą łazienkę zależy tylko od naszej wyobraźni, odwagi i oczywiście zasobności portfela. Mam nadzieję, że przybliżyłam temat brodzików i ich zastosowania w sposób czytelny.