JAKĄ BATERIĘ WYBRAĆ ?

11.12.2017

Jaką baterię wybrać?

Każdy kto stoi w obliczu aranżacji swojej nowej łazienki lub jej remontu zastanawia na tym. Zanim zaplanujesz rozkład instalacji w twojej łazience zapoznaj się  z moją propozycją.

 

BATERIE NAŚCIENNE

 

Mocuje się je bezpośrednio do przewodów wody ciepłej i zimnej nad wanną lub umywalką. Ważna jest wysokość, nie może być umieszczona ani za nisko ani za wysoko, aby niepotrzebnie nie rozchlapywać wody lub wygodnie umyć twarz czy np. zęby.

Taką baterię przymocowuje się za pomocą nakrętek i uszczelek pierścieniowych. Rozstaw podłączeń do wody ciepłej i zimnej w baterii to najczęściej 15 cm. Dopuszczalne odchylenie od tej wartości to maksymalnie 2 cm. Jeśli jest większe, baterii NIE DA SIĘ ZAMONTOWAĆ. Dla ładnego efektu połączenie baterii ze ściana maskuje się rozetami w kolorze baterii.

Ciekawe są także NAŚCIENNE ZESTAWY PRYSZNICOWE, które na zewnątrz mają jedynie zamocowaną słuchawkę prysznicową, deszczownię, uchwyt i pokrętło do zmiany funkcji oraz np. wylewkę do napełniania brodzika czy wanienki dziecięcej. Bardzo ciekawe rozwiązanie do łazienek bez brodzików tylko z miejscem prysznicowym.

 

BATERIE STOJĄCE

 

  

Baterie stojące (zwane sztorcowymi) umieszcza się w otworach wykonanych w umywalce czy wannie. Otwory mają zwykle średnice 28–35 mm.

Najpowszechniejsze są baterie:

  • jednootworowe (mocowane w jednym otworze)
  • dwuotworowe (mocowane w dwóch otworach)

W wielu ekskluzywnych liniach wzorniczych baterii do łazienek są też baterie trzy- i czterootworowe ( to te z wyższej półki cenowej).
Te, które przeznaczone są do zamontowania nad umywalkami, mają oddzielnie wylewkę i dwa pokrętła do wody. Wannowe natomiast mają oddzielnie wylewkę, rączkę prysznicową i jedno lub dwa pokrętła do wody.

 

 

 

 

BATERIE DWUUCHWYTOWE

 

 

Najbardziej znanym typem baterii są baterie DWUUCHWYTOWE (z dwoma kurkami).
Za pomocą pokręteł ciepłej i zimnej wody reguluje się temperaturę wypływającego strumienia. Ustawianie odpowiedniej temperatury może trwać nawet kilka minut, a w tym czasie niewykorzystana woda spływa do kanalizacji. W instalacji wodnej, niezależnie od tego, czy wodę podgrzewa się centralnie (w miejskiej sieci ciepłowniczej), czy lokalnie (w kotle lub termie), często występują różnice w temperaturze i ciśnieniu wody. Utrudnia to jeszcze bardziej wyregulowanie temperatury. Wszystkie połączenia między elementami baterii dwuuchwytowej są zabezpieczone przed przeciekaniem uszczelkami gumowymi lub coraz częściej – trwalszymi uszczelkami z kauczuku silikonowego. Uszczelki gumowe przy pokrętłach, na końcu wylewki i na połączeniu z instalacją wodną z czasem ulegają zniszczeniu. Trzeba więc pamiętać o ich wymianie.
Pierwszym sygnałem zużycia uszczelek jest pojawiający się w szczelinach i stykach między elementami baterii osad z kamienia. Szczególnie szybko ulegają zniszczeniu te uszczelki, które mają
kontakt z ciepłą wodą. W droższych liniach wzorniczych baterie dwuuchwytowe wyposażone są w trwalsze głowice ceramiczne.

 

 

BATERIE JEDNOUCHWYTOWE

 

 

 

Łatwiejsze i wygodniejsze w użytkowaniu są baterie jednouchwytowe (zwane też mieszakowymi). Pokręcając uchwytem, można jednocześnie ustawić i żądaną temperaturę, i wielkość strumienia wody.
Przesunięcie uchwytu w lewo powoduje wypływ wody cieplejszej, a w prawo – chłodniejszej. Im bardziej uchwyt wychylony jest do góry, tym większy jest strumień wody. Właściwą temperaturę wody można więc ustawić szybciej niż w bateriach dwuuchwytowych. Jest to bardzo wygodne i pozwala na zaoszczędzenie wody. W baterii jednouchwytowej najważniejsza jest głowica mieszająca. Powinna więc być szczelna i trwała. Najpopularniejsze są głowice suwakowe z płytkami ceramicznymi. Producenci udzielają kilkuletniej gwarancji na ich szczelność. Baterie z takimi głowicami są szczególnie narażone na działanie zanieczyszczeń zawartych w przepływającej wodzie (na przykład piasku czy rdzy) i powinny mieć filtr. Często jest on wbudowany w baterię, a jeśli
nie, powinniśmy założyć na instalacji filtr siatkowy.

Baterie różnią się od siebie również wylewkami. Wylewki mogą mieć różne kształty i długości, mogą być ruchome lub nie. Wylewki ruchome ułatwiają utrzymanie czystości w umywalce lub wannie, ale na połączeniach między elementami ruchomymi po pewnym czasie mogą powstać przecieki. Większość obecnie produkowanych baterii ma na końcu wylewki nakręcone sitko, tak zwany perlator. Powoduje on zawirowanie i napowietrzenie wypływającej wody. Dzięki temu strumień jest bardziej intensywny i zużywa się mniej wody.

 

 

BATERIE TERMOSTATYCZNE 

 

 

Baterie termostatyczne są wyposażone w układ utrzymywania stałej temperatury wypływającej z nich wody.
Miesza się  strumień wody zimnej i gorącej. W baterii znajduje się element odkształcający się pod wpływem zmian temperatury, powodujący tym samym – gdy woda robi się zbyt gorąca – zwiększenie przekroju otworu, którym dopływa woda zimna, i zmniejszenie przekroju tego, przez który dopływa woda ciepła.
Zmiany następują bardzo szybko – czas reakcji nie powinien przekroczyć czterech sekund, a w najlepszych bateriach termostatycznych nawet jednej, dzięki czemu wahania temperatury mogą być niemal niezauważalne. Zakup tej baterii nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

 

 

Gdy w instalacji występują wyraźne wahania ciśnienia wody, czyli właśnie zmiany temperatury wody, wtedy zakup takiej baterii się opłaca. Zanim ustawilibyśmy ręcznie ( w klasycznej wersji baterii) komfortową dla nas temperaturę wody, zmarnowalibyśmy jej dużo niepotrzebnie.

 

Bateria termostatyczna nie jest dobrym rozwiązaniem, gdy ciepłą wodę przygotowuje podgrzewacz przepływowy.
Działanie termostatu ograniczającego jej strumień często powoduje zmniejszenie jego natężenia poniżej minimalnej wartości, przy której działa podgrzewacz. Wtedy wyłącza się on i w rezultacie z baterii zaczyna płynąć lodowata woda.

 

BATERIE BEZDOTYKOWE

 

Najczęściej montuje się takie baterie w miejscach publicznych. Ich zaletą jest wysoki poziom higieny w czasie użytkowania. Brak pokręteł regulujących przepływ wody jest bardziej  nowoczesne i praktyczne. Z tego powodu coraz częściej baterie montowane są w domach prywatnych. Bardzo dobrze sprawdzają się szczególnie w kuchni, gdy często mamy ręce ubrudzone od przygotowywanych posiłków lub w łazienkach.  Właściciele cenią oszczędność w korzystaniu z wody i bezpieczne korzystanie przez dzieci. wystarczy odsunąć dłonie i czujnik przerywa dopływ wody. Jednak niestety te baterie też do tanich nie należą. Ich ceny wahają się w granicach od 220 zł w górę.

 

 

 

Udostępnij Tweet Udostępnij