WŁĄCZ OSZCZĘDZANIE W TWOIM DOMU

15 LISTOPADA 2017

 

MOŻESZ ZAOSZCZĘDZIĆ   NA RACHUNKACH,  JEŚLI TYLKO CHCESZ.

OTO KILKA WAŻNYCH ZASAD, KTÓRE POWINIENEŚ WPROWADZIĆ W SWOIM DOMU.

OSZCZĘDZAMY WODĘ

 

PERLATORY

To takie sitka, zakręcane  na końcówkę kranu, KTÓRE UTRZYMUJĄ WODĘ W JEDNYM CIĄGU, wpływają na jej napowietrzenie, a jednocześnie zmniejszają przepustowość kranu. Dzięki czemu zużywamy mniej wody, nawet tego nie zauważając! ZMIENIA SIĘ TYLKO siła przepływu wody i jakość strumienia.

Większość nowych baterii posiada wbudowany perlator, na wszystkie starsze modele można wybrać i dokupić odpowiedni wannowy, umywalkowy czy kuchenny . To koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych, by oszczędzić wiele litrów wody.

Do zakupienia są także ograniczniki przepływu wody. Jeśli zaskakujące są Wasze rachunki za wodę, sprawdźcie jak to jest u was w domu. Ważne!!! PERLATORY od czasu do czasu należy odkręcić i przeczyścić, gdyż często, szczególnie u nas na Lubelszczyżnie, gdzie mamy bardzo twardą wodę odkładają sie w nich kawałki kamienia i inne zanieczyszczenia stałe.

         

PRYSZNIC ZAMIAST KĄPIELI W WANNIE

To jedna z najważniejszych zasad, aby oszczędzać wodę. Napełnienie wanny wody to kilkadziesiąt litrów wody jednorazowo zużytej. Zamiast tego moglibyśmy wziąć prysznic kilka razy.

BATERIE Z TERMOSTATEM

Jesli zastanawiasz się, jaką baterię wybrać pod prysznic, rozważ kupno baterii z termostetem, owszem jest droższa, ale masz gwarancję ustawienia odpowiedniej temperatury strumienia wody, uchronisz sie przed bardzo zimną lub wrzącą wodą i jednocześnie zaoszczędzisz na wodzie, którą musisz zużyć zanim ustawisz komfortową temepraturę dla swojego prysznica.

 

BATERIE JEDNOUCHWYTOWE

To także rozwiązanie bardziej oszczędne niż baterie na pokrętła.

Takie baterie pozwalają szybko ustawić odpowiednią temperaturę
i strumień wody. Co ważne – pozwalają też szybko zamknąć kran – jednym ruchem

 

ZAKRĘCANIE WODY PODCZAS MYCIA ZĘBÓW

Zamiast pozwolić na uciekanie wody z kranu podczas golenia lub mycia zębów, ustaw kubeczki dla całej rodziny. DLA CIEKAWOSTKI : zakręcanie wody podczas tej czynności dla 3-osobowej rodziny pozwoli zaoszczędzić nawet 90 litrów wody miesięcznie.

OSZCZĘDZANIE WODY PODCZAS ZMYWANIA NACZYŃ

Jesli zmywasz naczynia ręcznie –  wjednej komorze zlewozmywaka myj z płynem do naczyń, a w drugiej płucz.

Możesz też spłukiwać małym strumieniem.
Jeśli korzystasz ze zmywarki pamiętaj aby ją uruchomić mając ja napełnioną.
Korzystaj także z programu oszczędnego w zmywarce – w ten sposób zmniejszysz zużycie prądu i wody.

WŁĄCZAJ PRALKĘ W CAŁOŚCI NAPEŁNIONĄ UBRANIAMI, A NIE TYLKO KILKOMA RZECZAMI

Jeśli trzeba to poczekaj z uruchomieniem prania, aż nazbierasz odpwiednia ilośc brudnych ubrań.

DO ROZMRAŻANIA UŻYWAJ LODÓWKI, A NIE GARNKA Z ZIMNA WODĄ

Dzięki temu oszczędzisz wodę i prąd, a agregat lodówki będzie miał chwilę wytchnienia.

 

UNIKAJMY ZBĘDNEGO SPŁUKIWANIA TOALETY

Nie wyrzucajmy i nie spłukujmy tam nic poza papierem toaletowym 🙂

 

DWUCZĘŚCIOWE SPŁUKIWANIE

Mniejsze zużycie wody i odprowadzaną ilość ścieków zagwarantuje nam odpowiedni stelaż podtynkowy i miska WC. Dwudzielne spłukiwanie, to nic innego, jak 2 przyciski na spłuczce i odpowiednie ustawienie stelaża. Jest wiele stelazy podtynkowych na rynku i dostosowanych do małej ilości wody misek WC . Dzięki temu można mieć do wyboru spłukiwanie 2 i 4 l.

Policzono, że w Europie średnio 37% całego zużycia wody w gospodarstwie domowym, to właśnie woda spłukiwana w toalecie! Rozumiecie ten ogrom?!

Jeśli nie możecie zainstalować dwuczęściowego spłukiwania, być może Wasza spłuczka ma opcję START-STOP? A jeśli nie, włóżcie na dno spłuczki butelkę wypełnioną wodą. Dzięki czemu pojemność spłuczki automatycznie ulegnie zmniejszeniu, a Wy oszczędzicie środowisko:)

 

 

Udostępnij Tweet Udostępnij